ROK 2018 W LICZBACH:

Liczba dni na szlaku: 47
Przebyte kilometry [km]: 633.7
Suma podejść [m]: 34.201
Suma zejść [m]: 34.320
Zdobyte szczyty: 107
Odwiedzone Schron., Chaty: 43
Punkty GOT: 698
Data Aktualizacji: 21.05.2018
Najczęściej odwiedzane pasma górskie:
1. Tatry (17)
2. Sudety (11)
3. B.Śląski (4)
4. B.Wyspowy (3)
5. G.Świętokrzyskie (2)
5. B.Żywiecki (2)
5. B.Sądecki (2)
6. B.Niski (1)
6. B.Makowski (1)
6. B.Mały (1)
6. Pieniny, Gorce (1)
6. G.Izerskie (1)

RODZINNA WYPRAWA NA NAJWIĘKSZE JEZIORO W TATRACH MORSKIE OKO


Kolejna nasza wycieczka miała miejsce na największe jezioro w Tatrach Morskie Oko położone u podnóża wspaniałych szczytów Polskich Rys na wysokości 1395 m n.p.m.
Była to przy okazji pobytu na urlopie w Zakopanem jedna z wycieczek na jaką pragnęliśmy udać się razem z dziećmi.
Zadanie wydawało się dojść trudne tym bardziej, że w trakcie naszego pobytu w Zakopanem wszystkie dni były deszczowe. Poza tym szlak na Morskie Oko może nie jest trudny - droga praktycznie w całości pokryta asfaltem, bez jakiś dużych nachyleń, ale jest za to długa prawie 9 km pieszego marszu.
Fakt ten trochę nas zniechęcał tym bardziej, że dzieciaki: Natalka miała na ten dzień 3 latka, a Krzysiu dopiero 2 miesiące i był karmiony piersią.

Jednak po przebudzeniu od rana dopisywała wspaniała pogoda.....


Zebraliśmy się szybko z miejsca w którym nocowaliśmy i udaliśmy w stronę Krupówek na bus w kierunku Palenicy Białczańskiej położonej 25 km od centrum. Opłata za przejazd to niespełna 8 zł.
Po około 45 minutach jazdy byliśmy już na miejscu.
Na szlak koloru czerwonego wkroczyliśmy o godz.10:05 z Palenicy Białczańskiej (980 m n.p.m.).
Ludzi jak na najczęściej uczęszczane miejsce i szlak w Zakopanem było wyjątkowo niewiele.


Początkowe etapy naszej wędrówki odbywa się wśród gęstego drzewostanu, więc panoram gór na razie nie zobaczymy.
Poruszamy się lesistą Doliną Białki, najdłuższą z tatrzańskich dolin. Po kilkuset metrach pojawia się prześwit z widokiem na szczyty okalające Dolinę Białej Wody, o czym zresztą informuje nas stosowna tablica. Następnie oddalamy się coraz bardziej od dna Doliny Białki, by w końcu skręcić w jej odnogę - Dolinę Rybiego Potoku. 

Wędrujemy mając potok w dole, po lewej stronie.Idąc tak około 25 min. dochodzimy do Wodogrzmotów Mickiewicza (1120 m n.p.m.)- trzy piękne wodospady na potoku Roztoka, którego urok niestety "psuje" most, na którym stoimy.

Wodogrzmoty słychać z daleka z powodu z padającej w dół wody, która obija się o głazy.
Kolejny etap znów jest dość jednostajny, dalej wędrujemy w lesie kilka kilometrów aż do tablicy

informującej, iż doszliśmy do Wanty. 
Stąd odłącza się skrót, który przecina zakręty na asfaltowej drodze i tym samym zmniejsza odległość turystom pieszym.
Po następnych kilkunastu minutach marszu pojawia się punkt charakterystyczny - parking Włosienica. Tutaj jeszcze kilkadziesiąt lat temu dojeżdżały autobusy, dzisiaj jest to miejsce, gdzie wygodną jazdę kończą osoby korzystające z usług górali-bryczek konnych, które kosztują około 40-45 zł w jedną stronę. 
W oddali ukazuje się widok na Mięguszowieckie Szczyty.
Idąc dalej po prawej stronie mijamy lawiniasty i opisany tablicą Szeroki Żleb (zwany Żlebem Żandarmerii), po lewej zaś Małe Morskie Oko - malutkie jeziorko na Rybim Potoku aż w końcu dochodzimy do schroniska PTTK im. Stanisława Staszica pod Morskim Okiem.

Miejsce to jest tak malownicze i zapierające dech w piersiach, że nie idzie tego opisać słowami. Po prostu trzeba samemu zobaczyć i przekonać się o magii tego miejsca.
Zresztą u podnóża obok schroniska znajduje się kamienna tablica poświęcona obrońcom ze zmianką   "...najpiękniejszego zakątka Polski....".

W schronisku posililiśmy się, zrobiliśmy kilka zdjęć, nacieszyliśmy się pięknymi widokami po czym udaliśmy się w drogę powrotną.


Informacje dodatkowe:

Morskie Oko jako jezioro jest pochodzenia polodowcowego i ma powierzchnię 35h a największa głębokość to 51 m. Woda jest bardzo przejrzysta, widoczność sięga 12 m w głąb. Dawniej nazywane Rybim Stawem ze względu na naturalne zarybienie jeziora, co jest zjawiskiem rzadkim w jeziorach tatrzańskich – żyją w nim głównie pstrągi. Zimą w okresie od listopada do kwietnia jezioro jest zamarznięte i można po nim spacerować – oczywiście czas jest umowny i zależy od temperatur panujących wokół.

Nazwa „Morskie Oko” jest tłumaczeniem z języka niemieckiego. Wcześniejszą, używaną przez górali nazwą, jest Biały Staw. Odnotowana została ona już w 1650 roku.

Wokół jeziora rośnie kosodrzewina, a w niej okazałe limby. Jest jednym z nielicznych jezior tatrzańskich, w którym występują w naturalny sposób pstrągi (niektóre inne jeziora tatrzańskie zostały zarybione przez ludzi)
 Nad brzegami rośnie wiele rzadkich w Polsce gatunków roślin: podejźrzon rutolistny, wełnianeczka alpejska, turzyca Lachenala, tojad kosmaty, turzyca skąpokwiatowa, bylica skalna, jastrzębiec włosisty, gnidosz Hacqueta, zimoziół północny, świetlik bezostny.


Punkty GOT PTTK - 24 punkty:

    Szlak do Morskiego Oka z Palenicy Białczańskiej
  • Palenica Białczańska - Wodogrzmoty Mickiewicza 
  • Wodogrzmoty Mickiewicza - Morskie Oko
  • Morskie Oko - Wodogrzmoty Mickiewicza
  • Wodogrzmoty Mickiewicza - Palenica Białczańska
Data wycieczki: 15.08.2012
Rozpoczęcie wspinaczki: 10:05
Zakończenie: 16:30
Przebyte kilometry: 17 km
Czas wejścia: 2h 36 min.
Czas zejścia: 2h 10 min.
Różnica wysokości: 405 m
Oznaczenie szlaku:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz